BES

Kimler BES’e Katılabilir?
Hangi meslekten olduğu ya da SGK’lı olup olmadığından bağımsız olarak herkes Bireysel Emeklilik Sistemi’ne katılabilir. Hangi yaşta olursa olsun katılımcı olarak Bireysel Emeklilik (BES) sözleşmesi sahibi olmak, yeni düzenlemelerle artık mümkün.
18 Yaş Altı BES Artık Mevcut
18 yaş altı BES ile çocuklarımızdan ve gençlerimizden oluşan yepyeni bir BES kuşağı için gelecek net.
Mayıs 2021 itibarıyla yapılan düzenleme ile Bireysel Emeklilik Sistemi, 18 yaşından küçüklere BES imkânı tanıyor. Böylece ailenin tüm bireylerinin kendine ait BES sözleşmesi ile birikim yapma olanağı artık mevcut. Elbette her sözleşme başına Devlet Katkısı avantajı da geçerli! Ödeyeni 18 yaşın üzerinde olması koşulu ile yeni doğmuş bebeklerin de birikim hakkı BES ile mümkün.
Bireysel Emeklilik Sistemi Nasıl İşler?
Yaptığınız ödemelerle tercih ettiğiniz emeklilik yatırım fonları alınarak size ait Bireysel Emeklilik hesabı oluşturulur. Emeklilik Şirketlerinin faaliyetleri devletin yetkilendirdiği kurumlarca sürekli denetim ve gözetim altındadır. Ayrıca emeklilik fonlarınız Takasbank hesaplarında tutulduğu için Emeklilik Şirketinin tasarrufunda değildir. Dilerseniz Emeklilik Şirketlerinin Çağrı Merkezlerinden veya internet şubelerinden bireysel emeklilik hesabınıza ait günlük bilgilere erişebilir, paranızın nasıl yönetildiğini izleyebilirsiniz.
Neden Bireysel Emeklilik Yaptırmalısınız?
  • Bireysel Emeklilik Sistemi, yatırım araçları arasında benzersiz bir uygulama olan %30 devlet katkısı avantajına sahiptir.
  • Kendinize özel bir emeklilik planlayabilirsiniz.
  • Ödeme periyodunu aylık, 3 aylık, 6 aylık veya yıllık olarak belirleyebilirsiniz.
  • Ödemelerinizi dilediğiniz zaman durdurabilirsiniz.
  • Katkı payı tutarınızı artırabilir ya da azaltabilirsiniz.
  • Emeklilik planını yılda 4 kez, fon dağılımını ise yılda 12 kez değiştirebilirsiniz.
  • BES Fon Getirileri, net getirilerdir. Diğer yatırım ürünlerinde olduğu gibi kesintilere sahip değildir.
Devlet Katkısı
Bireysel Emeklilik Sistemi’ne yatırdığınız her 100 TL katkı payı için devlet de sizin adınıza açılacak alt hesaba 30 TL katkı payı yatırmaktadır. Devlet katkısı, o yıla ait brüt asgari ücret tutarının % 30’unu geçemez. Limit hesabı katılımcı bazında yapılır. 
Devlet Katkısı, 01.01.2013-21.01.2022 tarihleri arasında yatırılan katkı payları için %25, 22.01.2022 tarihinden itibaren yatırılan katkı payları için %30 olarak hesaplanmaktadır.
Örnek olarak 22.01.2022 tarihine kadar ödenecek 20.000 TL katkı payı için 5.000 TL Devlet Katkısı, sonrasında ödenen 40.048 TL katkı payı için 12.014,40 TL devlet katkısı hesaplaması yapılacaktır.